Zamfara: INEC Declares PDP Winner, Releases Full List Of Candidates

0
101

The Independent National Electoral Commission (INEC) on Saturday declared the Peoples Democratic Party (PDP)governorship candidate, Bello Matawalle, winner of Zamfara State governorship election.

INEC chairman, Mahmood Yakubu, who made this known during a press conference in Abuja said that PDP won in all elective positions in the state.

READ ALSO: Four Lekki Yahoo Boys Land In EFCC Net

READ ALSO: Election: INEC Reacts To Supreme Court Judgement In Zamfara

Adding that the winner of the governorship election and his deputy will get their certificates on Monday, May 27 in Abuja while others will get theirs at the INEC office in Zamfara on Friday, May 31.

Recall that the Supreme Court in its ruling sacked all the elected candidates of the All Progressives Congress (APC), in Zamfara state during the 2019 elections, stating that the party did not conduct valid primaries field candidate for the 2019 general elections

READ ALSO: ‘I’m Ready To Fight’, Ubi Franklin’s Alleged 4th Babymama Reveals More (Photos)

The court subsequently held that all the votes scored by the APC in the said elections were wasted votes.

READ ALSO: SAD: JSS 3 Student Dies As School Collapse In Ondo

List of all winners:

GOVERNORSHIP

Bello Matawalle

DEPUTY GOVERNORSHIP

Mahdi Gusau

SENATE

Ya’u Sahabi – Zamfara north

Mohammed Hassan – Zamfara central

Lawali Hassan – Zamfara West

HOUSE OF REPS

Umar Dan-Galadima – Kaura-Namoda/Birnin Magaji federal constituency

Bello Hassan Shinkafi – Shinkafi/Zurmi federal constituency

Kabiru Amadu – Gusau/Tsafe federal constituency

Shehu Ahmed – Bungudu/Maru federal constituency

Kabiru Yahaya – Anka/Talata Mafara federal constituency

Ahmed Bakura – Bakura/Maradun federal constituency

Sulaiman Gum – Gummi/Bukkuyum federal constituency

STATE HOUSE OF ASSEMBLY

Zaharadeen M. Sada – Kaura Namoda north constituency

Nura Daihiru – Birnin Magaji constituency

Salihu Zurmi – Zurmi east constituency

Nasiru Muazu – Zurmi west constituency

Muhammad G. Ahmad – Shinkafi constituency

Musa Bawa Musa – Tsafe east constituency

Aliyu Namaigora – Tsafe west constituency

Ibrahim Naidda – Gusau east constituency

Shafiu Dama – Gusau west constituency

Kabiru Magaji – Bungudu east constituency

Nasiru Bello Lawal – Bungudu west constituency

Yusuf Alhassan Muh – Maru north constituency

Saidu Umar – Maru south constituency

Yusuf Muhammad – Anka constituency

Shamudeen Hassan – Talata-Mafara north constituency

Aminu Yusuf Jangebe – Talata-Mafara south constituency

Tukur Jekada – Bakura constituency

Faruk Musa Dosara – Maradun I constituency

Nasiru Atiku – Maradun II constituency

Abdulnasir Ibrahim – Gummi I constituency

Mansur Mohammed – Gummi II constituency

Ibrahim Mohammed Naidda – Bukkuyum north constituency

Sani Dahiru – Bukkuyum south constituency

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here